052-2246911

הסימפטומים שמלווים פחדים מלידה הם סטרס, קושי נשימתי, דפיקות לב, בעיות שינה, דיכאון וכיוב'. הכאבים בגוף מורגשים ביתר חומרה עקב מתחים אלו ועשויים אף להגיע למצבי חוסר
איזון הריוני- להריון בסיכון.

גורמי המתח העשויים ללוות נשים בהריון מגוונים. כך למשל פוחדות נשים מאופן הכניסה להריון- אם היה מלווה בתהליכים ארוכים או רפואיים. מתח בזוגיות תורם אף הוא, מתחים סביב עבודה וקריירה ומתחים בכלל. כשמתקרבת הלידה פוגשות הנשים בפחדים חדשים ופחות מוכרים כגון, פחדים מתהליך הלידה: פחד מכאב, פחד מלהיקרע, פחד מחוסר וודאות וחוסר שליטה.
פחדים אחרים הם פחד למות, פחד לשלום התינוק. פחדים אחרים נוגעים לתקופה שלאחר הלידה ונוגעים בשאלת הזהות האימהית: שאלות על המסוגלות שלי כאמא, לעיתים על רקע יחסים מורכבים עם אמא, או העדר מודל אימהי טוב, פחד ש"לא אוהב את התינוק". כאשר מדובר בלידות חוזרות חוות נשים מתח סביב איך אהיה אמא לשניים, לשלושה וכו'. על כל אלה יש להוסיף גם פחדים לא מודעים ש"קיבלנו" מדורות קודמים.


להתמודד עם מקור הפחד
לקראת לידת ילדה הראשון, "הצטיידה" רינה בכל סיפורי הלידה של הדורות במשפחה שלה.
כלומר היא ידעה את העובדות: היא נולדה בניתוח קיסרי חירום לאחר שעות ארוכות וכואבות של צירים. אמה סיפרה לה שהיא עצמה נולדה בלידה קשה בלי תנאים נוחים בארץ אחרת. עוד ידעה לספר לה על לידת סבתה שאמה (סבתא של אמא של רינה) כמעט מתה בלידה. כשרינה סיפרה לי את כל הסיפור נדהמתי מכך שהיא יודעת את כל הפרטים האלה ועוד יותר נדהמתי כשהמשיכה וסיפרה על האם של הסבתה של אמא של רינה, שידוע במשפחה שהיא חייה חיים קשים ביותר וההריון שהגיע כתוצאה מאונס, שלא היה רצוי כלל.

רינה, אישה צעירה, חכמה, משכילה ועם מודעות עצמית גבוהה, שרוצה את התינוק, יודעת לומר לעצמה שאצלה זה יהיה אחרת. אבל יש בה משהו שחושש שהיא תמשיך את השושלת הקשה הזו.

במסגרת הטיפול שעשתה אצלי במסגרת קורס הכנה נפשית ללידה, ערכנו עיבוד מעמיק ש'שיחרר' את רינה מהסיפורים ואיפשר לה להגיע ללידה רגילה ובריאה.

יעל היא אישה בעלת עסק עצמאי שהשקיעה בו הרבה מחייה. הוא ה"בייבי" שלה. היא רצתה מאוד להמשיך להשקיע בו את כל זמנה אך הבינה שהגיל כבר מתחיל להיות לה מאוחר וגם רצתה להיות אמא. אז היא נכנסה להריון.

ההריון התפתח יפה והכל בסדר מבחינה פיזית. אבל הראש שלה בדאגות על העסק. "מה יקרה לעסק כשתצטרך ללדת, מה יקרה לעסק בתקופה שאחרי הלידה". לדבריה, "אמנם יש לה עובדים שותפים לה והיא סומכת עליהם אבל זה לא אותו הדבר בלעדיה. ומה יקרה לי עצמי בלי להתעסק בעסק אחרי שכל השנים זה מה שאני עושה סביב השעון".

יעל סברה שהעצירה הזאת היא בלתי נסבלת עבורה.

החלק שנקרא לו "העסק" עלול לפגוע בלידה ולעצור אותה. לא להסכים לה. ובכך לגרום לסיבוכים, או שעלול לגרום לצירים מוקדמים  כי המצב הזה "לא מתאים לו".
מעבר לקורס הכנה ללידה שיעל הגיעה אליו עם בן זוגה, הטיפול ביעל כלל עבודת גופנפש עם שיטת קיי ושיטות נוספות, כי מה שהנפש של יעל חווה עלול לפגוע בתהליך הגופני.
דרך שיחה מתוך הרפיה, דרך הקשבה ומתן ביטוי לכל החלקים שלה, מצליחה יעל לגשר ביניהם וליצור 'הסכמים' אשר יעזרו לה להכיל את הקונפליקט, לחיות איתו בהשלמה ולהגיע ללידה טובה.
 

שני סיפורים אלו הם דוגמאות (אמיתיות) למצב נפשי אשר משפיע על הלידה. יש פחדים מלידה שהסיפור הנפשי אינו הדבר העיקרי או הברור והפחד הוא "רק" פחד ממשהו פיזי כמו כאב או כמו הפחד להיקרע.
גם אז יש התייחסות פיזית ורגשית כלומר יש מתן כלים פרקטים להתמודדות עם הכאב ולמניעת קרע וגם מענה רגשי שמכוון על הגישה הנפשית המיטבית להיכנס איתה לחדר לידה

 

הטיפול בפחד לידה (טוקופוביה- חרדת הריון ולידה) נועד למנוע מהמתח הזה להיכנס לחדר לידה, מכיוון שהוא בעצם מעכב את התקדמות הלידה, ובכך מגביר את הסיכוי לסיבוכים.
הטיפול בפחד לידה מתבצע בשני מישורים עיקריים: הראשון- מתן כלים לרגיעה ולשליטה מנטלית במתחים במהלך ההריון וללידה עצמה. השני- חקירה עדינה ומעמיקה של המצב הרגשי הייחודי לכל מטופלת וטיפול בכל אחד מהפחדים שלה. (וגם בפחדים ש"לא שלה").

המטרה היא למנוע מאותם פחדים, עיכובים וסיבוכים במהלך הלידה ולאפשר ליולדת להגיע ברוגע ואפילו בשמחה ללידה בריאה וקלה, כפי שאכן מדווחות מטופלות.

הטיפול מבוסס על אימון אישי נפשי המבוסס על הכנה נפשית ללידה בשיטת קיי, "התמקדות" וגישות נוספות המבוססות על הקשר בין נפש לגוף והוא מתאים גם במצבים של הריון בסיכון, צירים מוקדמים ומצבים לא מאוזנים נוספים, שהמתח עלול להחמיר אותם. כאשר האישה מעבדת את גורמי המתח ומתרגלת את היכולת שלה להרפות, ישנה הטבה במצב הרפואי עד כדי מניעת לידה מוקדמת. (עצירת צירים מוקדמים, הארכה של צוואר רחם שהתקצר בטרם עת).

אני מדריכת הכנה ללידה ופיתחתי שיטת אימון אישי נפשי ללידה- קורס הכנה נפשית ללידה בשיטת קיי שהוא קורס אישי וממוקד. במהלך השנים טיפלתי במאות נשים שסבלו מפחד מהריון ומלידה, שעברו לידה שקטה, שסבלו מטראומה ומדכאון לאחר לידה.

בנוסף אני מעביר קורס הכנה ללידה עם בן הזוג כדי שגם הוא יגיע מוכן. רק בלי החפירות אלא קורס מעשי וממוקד.

פחדים בהריון ולידה