052-2246911

לידה רגילה לאחר ניתוח קיסרי (VBAC)- זה אפשרי!

בעבר סברו ש'פעם קיסרי, תמיד קיסרי'. היום ידוע שאפשר ללדת רגיל לאחר ניתוח קיסרי. אישה המעוניינת ללדת לידה רגילה לאחר שלידתה הקודמת הסתיימה בניתוח, צריכה לרצות זאת ולהתכונן הן פיזית והן (בעיקר) נפשית. הכנה נפשית ללידה במקרה זה הינה משמעותית ביותר. נכון שישנם תנאים פיזיולוגים הדורשים ניתוח קיסרי, אולם שיטת קיי רואה בכל מצב פיזי גם את הצד הנפשי. לתת מודע ולכוחות הנפש יכולת השפעה אדירה על גופנו, עד כדי להביא אותו למצב הדורש ניתוח. שיטת קיי אומרת: אם כך הוא, בואו נלך מהכיוון ההפוך- דרך התת מודע נאפשר לגוף להיות במצב האופטימלי ללידה רגילה.
שיטת קיי מהווה מסגרת תומכת ומאפשרת הכנה רגשית ללידה.

בשיטת קיי מבררים עם התת-מודע את הגורם הנפשי שגרם ללידה הקודמת להיתקע / להסתבך ולהגיע לניתוח. משם ממשיכים ל"יצירת פתרון" ולהמשך יצירת מציאות חיובית ללידה הקרבה.

 

סיפור על לידה רגילה לאחר קיסרי, סיפורה של אפרת:

לקראת לידתה הראשונה היה חשוב לאפרת ללדת טבעי. היא ניסתה לקדם את הלידה ככל שידעה.

אולם בשלב מסויים לאחר שעות רבות ללא התקדמות העדיפו הרופאים לנתח מחשש למצוקה. התברר שהתינוקת שלה לא היתה בזוית מתאימה כדי לרדת באגן ולתעלת הלידה. אפרת הגיעה להדרכה לקראת לידתה השניה בתקוה שהפעם תוכל להימנע מניתוח. בהדרכה נערך בירור של הסיבות העשויות היו למנוע מבתה להתמקם בתנוחה המתאימה ללידה. סיבות הקשורות בפחדים של אפרת: בהדרכה נעשה בירור שהעלה פחד, השמור בתת-מודע שלה, מפני מעבר דרך מקומות צרים בעקבות חוויה שלה (מחיים אלו, מחיים קודמים או אפילו מסרט שראתה והזכרון הופנם כאילו הדבר קרה לה). את הפחד הזה השליכה על התינוקת בלידה ובכך עצרה את ההתקדמות שלה בתעלת הלידה. לאחר בירור זה ויצירת "תסריט" חיובי אפרת נרגעה והיתה לה את היכולת להפריד בין פחדיה לבין הלידה, ולהגיע מוכנה וחזקה בנפשה ללידתה השניה, שהיתה רגילה.
זוהי רק דוגמא אחת להכנה רגשית ללידה ויש לזכור כי כל הדרכה מותאמת באופן אישי למודרכת, ומשתנה בהתאם לצרכיה.

 

על הקשר בין "התמונה הנפשית" לתוצאות הלידה- קראי עוד